Real-time PCR - wykrywanie konkretnego gatunku

Oferowane usługi:

Potrzebujesz analiz środowiskowych eDNA?

Jedyne czego potrzebujesz, aby ją zrealizować, to rzetelnych profesjonalistów.

Real-time PCR to nowoczesna metoda identyfikacji gatunków, oparta na amplifikacji specyficznych fragmentów DNA w czasie rzeczywistym, co umożliwia precyzyjną detekcję organizmów w badanym środowisku. Zastosowanie tej techniki w analizach eDNA pozwala na wykrywanie obecności konkretnych gatunków chronionych, a także inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska Polski i UE.

Istotnym atutem tej metody jest jej zdolność do identyfikacji gatunków cennych przyrodniczo, co pozwala na wczesne rozpoznanie potencjalnych zagrożeń środowiskowych, wynikających z planów inwestycyjnych. Wykorzystanie analizy molekularnej środowiskowego DNA umożliwia wykrywanie obecności chronionych gatunków w zakresie malakofauny, ichtiofauny i herpetofauny.

Badania środowiskowe, takie jak analiza próbek wody pobranych z odcinków rzek, jezior, zbiorników wodnych czy mokradeł, odbywają się w naszym laboratorium, co stanowi alternatywę dla tradycyjnych, czasochłonnych metod terenowych. Dzięki zastosowaniu real-time PCR, możliwe jest szybkie uzyskanie wyników dotyczących obecności gatunków w danym obszarze, bez potrzeby przeprowadzania długotrwałych badań terenowych.

Przykładowe realizacje Laboratorium eDNA PBiAP

LP Nadleśnictwo Dąbrowa

Weryfikacja obecności strzebli błotnej (Rhynchocypris percnurus) w granicach projektowanego rezerwatu przyrody „Dolina rzeki Mątawy” (województwo kujawsko-pomorskie) z zastosowaniem techniki real-time PCR

PPT Consult Sp. z o.o.

Identyfikacja gatunkowa skójki gruboskorupowej (Unio crassus) na odcinku rzeki Brdy w miejscowości Nadolna Karczma (woj. kujawsko-pomorskie) z wykorzystaniem molekularnych metod badawczych (barcodingu) w celu weryfikacji przynależności gatunkowej.

RDOŚ Warszawa

Określenie składu gatunkowego ryb w rzece Bug z wykorzystaniem innowacyjnych metod badawczych (metabarcoding - sekwencjonowanie nanoporowe) w ramach projektu pt. „Monitoring przyrodniczy przedstawiający ocenę stanu zachowania poszczególnych przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Ostoja Nadbużańska PLH140011- siedliska przyrodnicze, ryby”

EKOSTUDIUM

Przeprowadzenie inwentaryzacji i waloryzacji ichtiologicznej terenów górniczych przy ul Rejewskiego w Bydgoszczy wraz z opracowaniem wyników oraz analizą wpływu planowanego zagospodarowania terenu na środowisko wodne

Wybrane usługi

Barcoding DNA

Identyfikacja molekularna na podstawie „kodu kreskowego” DNA

Metabarcoding eDNA

Identyfikacja kompleksowego składu zoocenoz oparta na środowiskowym DNA

eDNA analizy 48h

Błyskawiczna weryfikacja obszaru pod kątem gatunków chronionych.