Kwalifikacje i doświadczenie Laboratorium eDNA

Kwalifikacje i doświadczenie

dr Dariusz Płąchocki

Założyciel Pracowni Badań i Analiz Przyrodniczych, twórca pierwszego w Polsce laboratorium specjalizującego się w badaniach środowiskowego DNA (eDNA). Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktor nauk biologicznych.

Od dzieciństwa zafascynowany przyrodą, jej estetyką, złożonością i mechanizmami funkcjonowania.  

Od blisko 20 lat prowadzi wdrożeniowe prace z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego, obejmujące przygotowanie i realizację inwestycji mogących stanowić zagrożenie dla środowiska, a także opracowywanie planów i strategii ochrony przyrody oraz ich wdrażanie. Specjalizuje się w ekologii ekosystemów wodnych. Aktywnie angażuje się w tworzenie systemu ochrony środowiska, wspierając i uczestnicząc w inicjatywach naukowych oraz społecznych na rzecz ochrony przyrody.

W ramach swojej pasji wdraża innowacyjne rozwiązania, które pomagają zapobiegać postępującej utracie złożoności układów przyrodniczych i wartości, jakie one reprezentują.

E-mail: plachocki@pbiap.pl

mgr Kinga Walczak​

Kierownik eDNA Laboratorium, absolwentka biologii sądowej oraz diagnostyki molekularnej, obecnie doktorantka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laborantka z pasją do odkrywania otaczającego świata za pomocą biologii molekularnej, ze szczególnym naciskiem na analizy środowiskowego DNA. W swojej pracy koncentruje się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które pozwalają nie tylko na badanie bioróżnorodności, ale także na monitorowanie i ochronę ekosystemów.

Specjalizuje się w metodach sekwencjonowania, takich jak NGS, sekwencjonowanie nanoporowe i real-time PCR, które umożliwiają szybkie i efektywne wykrywanie rzadkich, zagrożonych lub inwazyjnych gatunków, stanowiąc istotne narzędzie w monitoringu środowiskowym. Jej doświadczenie obejmuje również mikroskopię konfokalną, którą wykorzystuje do precyzyjnej wizualizacji stadiów larwalnych muchówek, co stanowi cenny atut w entomologii.

Swoje umiejętności rozwijała na licznych stażach krajowych i zagranicznych, m.in. w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz w Kopenhadze. Od wielu lat jej zainteresowania obejmują także entomologię sądową.

E-mail: walczak@pbiap.pl

mgr Dariusz Węcławek

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku ochrona środowiska. Przyrodnik z 13-letnim doświadczeniem.

Od najmłodszych lat podgląda faunę i florę. To wtedy zrodziło się zauroczenie i miłość do dzikiej przyrody, które przekuł w pasję swojego życia. Obecnie specjalizuje się w zoologii kręgowców, zwłaszcza zafascynowany jest skrzydlatą częścią tej grupy zwierząt – awifauną i chiropterofauną. Inicjator, pomysłodawca i koordynator wielu działań ochrony czynnej rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt. Szczególną satysfakcje sprawia mu ich wdrażanie i monitorowanie efektów. Zaangażowany w opracowywanie i przygotowywanie planów ochrony, prace monitoringowe i inwentaryzacyjne środowiska przyrodniczego oraz działania i kampanie edukacyjne. Posiada doświadczenie w realizacji i rozliczaniu projektów przyrodniczych z funduszy zewnętrznych. Jako obrączkarz współpracuje ze Stacją Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku.

Każdą chwilę spędza w terenie, a zaangażowanie w ochronę środowiska to jego sposób na życie.

E-mail: weclawek@pbiap.pl

mgr Kalina Kołacka

Absolwentka biologii środowiskowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada 5 letnie doświadczenie w realizacji badań środowiska.

Poprzez zafascynowanie tajemnicami świata ichtiofauny, zaczęła poszerzać wiedzę na temat ryb, ich środowiska oraz funkcjonowania. Obecnie nadal specjalizuje się w faunie wodnej, a dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu ma szeroką wiedzę także na temat innych aspektów środowiska.

Brała udział w licznych projektach dotyczących monitoringu i inwentaryzacji środowiska przyrodniczego. Czerpiąc z tego dużą satysfakcję, nie zamierza na tym poprzestawać.

E-mail: kolacka@pbiap.pl

mgr Dominik Knop

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunkach biologia sądowa i diagnostyka molekularna. Od 5 lat zajmuje się pracą laboratoryjną.

Zainteresowanie naukami ścisłymi i procesami zachodzącymi w środowisku towarzyszy mu od najmłodszych lat. Chęć realizacji swoich zainteresowań skłoniła go do podjęcia pracy związanej z badaniami molekularnymi wykorzystywanymi w ochronie przyrody. Jego doświadczenie obejmuje szeroki zakres analiz laboratoryjnych związanych z wieloma dziedzinami jak np. mikrobiologia czy genetyka.

Specjalizuje się w badaniach bioróżnorodności z wykorzystaniem technik biologii molekularnej. Praca terenowa nie jest mu jednak obca i z wielką chęcią podejmuje wyzwania związane z pracami poza laboratorium. Ochrona środowiska jest ważną częścią jego życia.

E-mail: knop@pbiap.pl

Wybrane projekty

Potwierdzenie obecności strzebli błotnej

Weryfikacja obecności strzebli błotnej (Rhynchocypris percnurus) w granicach projektowanego rezerwatu przyrody „Dolina rzeki Mątawy” (województwo kujawsko-pomorskie) z zastosowaniem techniki real-time PCR

Realizacja: 2024
Zlecający: LP Nadleśnictwo Dąbrowa

Monitoring przyrodniczy obszaru Natura 2000 Dolina Środkowego Świdra PLH140025

Identyfikacja gatunkowa minoga z wykorzystaniem molekularnych metod badawczych (barcoding DNA) w ramach projektu pt. „Monitoring przyrodniczy przedstawiający ocenę stanu zachowania poszczególnych przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Środkowego Świdra PLH140025 – ryby”.

Realizacja: 2024
Zlecający: RDOŚ Warszawa

Monitoring przyrodniczy obszaru Natura 2000 Ostoja Nadbużańska PLH140011

Badanie składu gatunkowego ryb w rzece Bug z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczych (metabarcoding – sekwencjonowanie nanoporowe) w ramach projektu pn. „Monitoring przyrodniczy przedstawiający ocenę stanu zachowania poszczególnych przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Ostoja Nadbużańska PLH140011 - siedliska przyrodnicze, ryby”.

Realizacja: 2024
Zlecający: RDOŚ Warszawa

Pełna lista zrealizowanych projektów

Weryfikacja występowania strzebli błotnej

eDNA Laboratorium PBiAP 2024. Weryfikacja występowania strzebli błotnej (Rhynchocypris percnurus) na podstawie analizy środowiskowego DNA (real-time PCR + sekwencjonowanie Sangera) pozyskanego wyłącznie z próbek wody na trzech stanowiskach w obszarze Natura 2000 Cyprianka PLH040013 w województwie kujawsko-pomorskim.

Potwierdzenie obecności strzebli błotnej

eDNA Laboratorium PBiAP 2024. Weryfikacja obecności strzebli błotnej (Rhynchocypris percnurus) w granicach projektowanego rezerwatu przyrody „Dolina rzeki Mątawy” (województwo kujawsko-pomorskie) z zastosowaniem techniki real-time PCR.

Określenie składu gatunkowego ryb w rzece Mątawie

eDNA Laboratorium PBiAP 2024. Analiza składu gatunkowego ryb na obszarze projektowanego rezerwatu przyrody „Dolina rzeki Mątawy” (województwo kujawsko-pomorskie) z zastosowaniem innowacyjnych metod biologii molekularnej, wykorzystujących eDNA (metabarcoding - sekwencjonowanie nanoporowe).

Monitoring przyrodniczy obszaru Natura 2000 Dolina Środkowego Świdra PLH140025

eDNA Laboratorium PBiAP 2024. Identyfikacja gatunkowa minoga z wykorzystaniem molekularnych metod badawczych (barcoding DNA) w ramach projektu pt. „Monitoring przyrodniczy przedstawiający ocenę stanu zachowania poszczególnych przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Środkowego Świdra PLH140025 – ryby”.

Monitoring przyrodniczy obszaru Natura 2000 Ostoja Nadbużańska PLH140011

eDNA Laboratorium PBiAP 2024. Badanie składu gatunkowego ryb w rzece Bug z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczych (metabarcoding – sekwencjonowanie nanoporowe) w ramach projektu pn. „Monitoring przyrodniczy przedstawiający ocenę stanu zachowania poszczególnych przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Ostoja Nadbużańska PLH140011- siedliska przyrodnicze, ryby”.

Budowa kładki i pomostu na rzece Zbrzyca (Jezioro Długie)

eDNA Laboratorium PBiAP 2024. Analiza składu gatunkowego ryb w Jeziorze Długim, położonym na rzece Zbrzyca (miejscowość Modziel), z wykorzystaniem innowacyjnych metod badawczych (metabarcoding – sekwencjonowanie nanoporowe) w ramach inwentaryzacji przyrodniczej przed realizacją inwestycji pn. „Budowa kładki terenowej i pomostu pływającego rekreacyjnego na rzece Zbrzyca (Jezioro Długie)” w województwie pomorskim.

Przebudowa mostu w miejscowości Nadolna Karczma

eDNA Laboratorium PBiAP 2024. Analiza składu gatunkowego ryb na odcinku rzeki Brdy z wykorzystaniem innowacyjnych technik biologii molekularnej opartych na środowiskowym DNA (metabarcoding – sekwencjonowanie nanoporowe). Opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy mostu nr JNI01006735 nad rzeką Brdą w miejscowości Nadolna Karczma (woj. kujawsko-pomorskie).

Molekularna identyfikacja gatunkowa skójki

eDNA Laboratorium PBiAP 2024. Identyfikacja gatunkowa skójki gruboskorupowej (Unio crassus) na odcinku rzeki Brdy w miejscowości Nadolna Karczma (woj. kujawsko-pomorskie) z wykorzystaniem molekularnych metod badawczych (barcodingu) w celu weryfikacji przynależności gatunkowej.

Ochrona ujęcia wody pitnej „Czyżkówko”

eDNA Laboratorium PBiAP 2024. Analiza składu gatunkowego ryb w rzece Brda z wykorzystaniem innowacyjnej metody badawczej (metabarcoding – sekwencjonowanie nanoporowe) na potrzeby oceny oddziaływania inwestycji na środowisko oraz opracowania raportu OOŚ dla zadania: „Ochrona ujęcia wody pitnej „Czyżkówko” poprzez budowę systemu piętrzenia wody oraz ekologicznego źródła energii do zasilania infrastruktury krytycznej stacji uzdatniania wody”.

Publikacje naukowe i materiały konferencyjne

Walczak K. , Piwczyński M., Pape T., Johnston N.P., Wallman J.F., Szpila K., Grzywacz A. 2024. Unravelling phylogenetic relationships within the genus Lispe (Diptera: Muscidae) through genome-assisted and de novo analyses of RAD-seq data. Molecular Phylogenetics and Evolution. March, 2025.

Walczak K., Grzywacz A. 2024. Zobaczyć niewidoczne: o mikroskopii konfokalnej w badaniach morfologii muchówek. XVI Konferencja Dipterologiczna PTE. Smołdzino, 23-26 maja 2024 r.

Szpila K, Walczak K. 2024. Które to stadium? O morfologii larw Villeneuviella Austen, 1914 (Diptera: Calliphoridae). XVI Konferencja Dipterologiczna PTE. Smołdzino, 23-26 maja 2024 r.

Walczak K. , Grzywacz A. 2024. An illustrated identification key to early instar larvae of forensically important Muscidae (Diptera) of the western Palaearctic region. Forensic Science International. vol. 360, s.1-26, Numer artykułu: 112028.

Tomsia M., Grzywacz A., Szpila K., Walczak K. , Mahlerová K., Vanek D., Matuszewski S. 2024. Human costal cartilage, tooth cavities, and femur nutrient canals—new niches for insects used in forensic entomology. Forensic Sciences Research. In press.

Walczak K. , Pape T., Wallman J.F., Szpila K., Grzywacz A. 2024. To see the unseen: notes on the larval morphology and systematic position of Achanthiptera Rondani (Diptera: Muscidae). Arthropod Systematics & Phylogeny, 82, 305–322.

Szpila K., Walczak K., Soszyńska A., Pape T. 2024. First data on early instar Afrotropical Miltogramminae (Diptera: Sarcophagidae) reveal unexpected morphological diversity. Zoological Journal of the Linnean Society, zlae030.

Walczak K., Grzywacz A. 2023. To see the unseen: on confocal microscopy in Diptera morphology studies. 10th International Congress of Dipterology. Reno, Nevada, USA, 16–21 lipca 2023.

Szpila K, Walczak K., Soszyńska A., Pape T. 2023. First data on early instar Afrotropical Miltogramminae (Diptera: Sarcophagidae) reveal unexpected morphology diversity. 10th International Congress of Dipterology. Reno, Nevada, USA, 16–21 lipca 2023.

Szpila K., Piwczyński M., Grzywacz A., Trzeciak P., Walczak K., Johnston N.P. 2023. Towards the most resolved phylogeny of Polleniidae - implications for their systematics. First data on early instar Afrotropical Miltogramminae (Diptera: Sarcophagidae) reveal unexpected morphology diversity. 10th International Congress of Dipterology. Reno, Nevada, USA, 16–21 lipca 2023.

Grzywacz A., Walczak K., Pape T., Szpila K. 2023. Conflict and congruence between data from adult flies, immature stages and molecular markers in the systematics of Calyptratae. 10th International Congress of Dipterology. Reno, Nevada, USA, 16–21 lipca 2023.

Szpila K., Walczak K., Grzywacz A., Soszyńska A., Akbarzadeh K., Bystrowski C., Pape T. 2023. Underexplored diversity in Palaearctic Miltogramma Meigen, 1803 (Diptera: Sarcophagidae). Zoological Journal of the Linnean Society, zlad141.

Walczak K., Pape T., Ekanem M., Szpila K., Grzywacz A. 2023. Insights into the systematics of Alluaudinella and allied Aethiopomyia and Ochromusca (Muscidae, Diptera). Zoologica Scripta 52(3): 279-297.

Johnston N.P., Piwczyński M., Trzeciak P., Walczak K., Szpila K. 2023. Integration of mitogenomic and morphological data disentangles the systematics of Pollenia and establishes a revised phylogenetic hypothesis for the Polleniidae. Systematic Entomology 48(2): 296-315.

Walczak K., Szpila K., Ivorra T., Grzywacz A. 2022. Confocal microscopy for the morphological identification of small-sized entomological material for medico-legal purposes. 18th Meeting of the European Association for Forensic Entomology (EAFE). Madryt, Hiszpania, 15–17 lipca 2022.

Walczak K., Pape T., Ekanem M., Grzywacz A. 2022. Pozycja systematyczna afrykańskich rodzajów Alluaudinella Giglio-Tos, Aethiopomyia Malloch i Ochromusca Malloch (Muscidae, Diptera). XIV Konferencja Dipterologiczna PTE. Gołuchów, 22-24 kwietnia 2022.

Grzywacz A., Walczak K., Trzeciak P. 2022. Wykorzystywanie okazów zdeponowanych w kolekcjach entomologicznych do badań filogenomicznych. XIV Konferencja Dipterologiczna PTE. Gołuchów, 22-24 kwietnia 2022.

Walczak K., Szpila K., Nelson L., Pape T., Hall M.J.R., Alves F., Grzywacz A. 2022. Larval morphology of the avian parasitic genus Passeromyia: playing hide and seek with a parastomal bar. Medical and Veterinary Entomology, 37(1): 14-26.

Grzywacz A., Walczak K., Niewiadomska M., Pape, T. 2022. Larval morphology and temperature-dependent development models of Fannia pusio (Wiedemann): a forensic indicator with expanding distribution. Acta Tropica, 233.

Grzywacz A., Jarmusz M., Walczak K., Skowronek, R., Johnston, N.P., Szpila, K. 2021. “DNA Barcoding Identifies Unknown Females and Larvae of Fannia R.-D. (Diptera: Fanniidae) from Carrion Succession Experiment and Case Report”. Insects 2021, 12, 381.

Szpila K., Walczak K., Johnston N.P., Pape T., Wallman J.F. 2021. First Instar Larvae of Endemic Australian Miltogramminae (Diptera: Sarcophagidae). Scientific Reports 11(1):1–12.

Walczak K., Grzywacz A. 2021. Możliwości wykorzystania skanującego laserowego mikroskopu konfokalnego do obrazowania stadiów preimaginalnych muchówek (Diptera). XIII Konferencja Dipterologiczna PTE. Złoty Potok, 3-5 września 2021.

Szpila K., Walczak K., Trzeciak P., Łubkowska K. 2021. Morfologia larwy pierwszego stadium afrotropikalnego gatunku Phylloteles picifrons Pape, 1985 (Diptera, Sarcophagidae). XIII Konferencja Dipterologiczna PTE. Złoty Potok, 3-5 września 2021.

Koczorski P., Furtado B., Gołębiewski M., Hulisz P., Walczak K., Baum Ch. Weih M., Hrynkiewicz K. 2021. Plant genotype and environmental conditions shaping the fungal community in willow short rotation coppices. 11th Symposium of the International Society of Root Research. University of Missouri, USA, 24-28 maja 2021.

Grzywacz A., Trzeciak P., Wiegmann B.M., Cassel B.K., Pape T., Walczak K., Bystrowski C.; Nelson L., Piwczyński M. 2021. Towards a New Classification of Muscidae (Diptera): A Comparison of Hypotheses Based on Multiple Molecular Phylogenetic Approaches. Systematic Entomology 46, 508–525.

Płąchocki D., Kakareko T., Kobak J., Poznanska-Kakareko M. 2020. Environmental factors affecting the distribution of gobies in a lowland river belonging to the Dnieper-Rhine migration corridor of the Ponto-Caspian fauna in Europe

Adamska K., Grzywacz A. 2019. New record of Euryomma peregrinum (Meigen, 1826) (Diptera: Fanniidae) from Afrotropical Region. Dipteron 35: 132-139.

Radtke G., Bernaś R., Dębowski P., Płąchocki D., Prus P. 2018. Is the dam at Włocławek still impact the fish fauna of the lower Vistula River? – Some of ichthyological and environmental data. Scientific Annual of The Polish Angling Association volume 31, 21–56.

Grzywacz A., Adamska K., Niewiadomska M., Olszewski P. 2018. Effect of temperature on development of two forensically relevant species of Fannia Robineau-Desvoidy (Fanniidae). Proceedings of the 9th International Congress of Dipterology. Windhoek, Namibia, 25-30 listopada 2018.

Kakareko T., Kobak J., Płąchocki D., Poznańska-Kakareko M. 2018. Impact of selected factors on the distribution and habitat preferences of non-native gobiid species. Konferencja: Hydrobiologia w obliczu zmian klimatu : XXIV Zjazd Hydrobiologów Polskich. Wrocław 4-8 września 2018 r.

Doboszewski P., Płąchocki D., Węcławek D. 2018. Efekty wdrażania działań czynnej ochrony mew i rybitw w obszarze Natura 2000 Żwirownia Skoki i Dolina Dolnej Wisły. "Ochrona i badania ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły". Radocza – Dolina Karpia, 18-19 czerwca 2018 r.

Grzywacz A., Niewiadomska M., Adamska K. 2018. Towards faster molecular identification of forensically relevant entomological material. Proceedings of the 15th meeting of the European Association for Forensic Entomology. Monachium, Niemcy, 25–28 kwietnia 2018.

Adamska K., Niewiadomska M., Grzywacz A. 2018. Muchówki z rodzaju Fannia (Diptera: Fanniidae) obecne w ptasich gniazdach. XI Konferencja Dipterologiczna PTE. Przysiek-Toruń, 20-22 kwietnia 2018.

Niewiadomska M., Adamska K., Grzywacz A. 2018. Wpływ stopnia rozkładu tkanek na tempo rozwoju muchówek nekrofagicznych na przykładzie Fannia canicularis (Linneusz) (Diptera: Fanniidae). XI Konferencja Dipterologiczna PTE. Przysiek-Toruń, 20-22 kwietnia 2018.

Węcławek D., Kłonowski P., Płąchocki D. 2018. Wykorzystanie wież lęgowych dla jerzyków Apus apus w Toruniu. Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. .„Ochrona różnorodności biologicznej w miastach”. Warszawa 16-17 marca 2018 r.

Adamska K., Niewiadomska M., Grzywacz A. 2018. Muchówki z rodzaju Fannia Robineau-Desvoidy (Diptera: Fanniidae) obecne w ptasich gniazdach. Dipteron 34: 15-21.

Doboszewski, P., Doktór, D., Jaworski, Z., Kalski, R., Kułakowska, G., Łojek, J., Płąchocki, D., Ryś, A., Tylkowska, A., Zbyryt, A., Górecka-Bruzda, A. 2017. Konik polski horses as a mean of biodiversity maintenance in post-agricultural and forest areas: an overview of Polish experiences; Animal Science Papers and Reports, 35 (4); 333-347.

Płąchocki, D., Doboszewski, P. 2017. Dolina dolnej Wisły – ostoja ptaków siewkowych. PWR Toruń. ISBN: 978-83-62826-90-2

Doboszewski P., Brauze T., Goliasz P., Skowroński M., Kurkowski Ł, Węcławek D., Płąchocki D., Kowalkowski S. 2017. Wyniki monitoringu ptaków siewkowych obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły. Konferencja: ''Ptaki siewkowe – badania, monitoring, ochrona''. Włocławek 27-28 kwietnia 2017 r.

Doboszewski P., Płąchocki D. 2017. Efekty wdrażania działań czynnej ochrony mew i rybitw w obszarach Natura 2000 Żwirownia Skoki PLB040005 i Dolina Dolnej Wisły PLB040003. Konferencja: ''Ptaki siewkowe – badania, monitoring, ochrona''. Włocławek 27-28 kwietnia 2017 r.

Adamska K., Niewiadomska M., Grzywacz A. 2017. Zmienność tempa rozwoju muchówek na przykładzie Fannia canicularis (Linneusz) (Diptera: Fanniidae). X Konferencja Dipterologiczna PTE. Przysiek-Toruń, 21-23 kwietnia 2017.

Doboszewski P., Płąchocki D., Węcławek D. 2017. Efekty wdrażania działań czynnej ochrony mew i rybitw w obszarze Natura 2000 Żwirownia Skoki. II Ogólnopolska Konferencja Naukowa: „Mewy i rybitwy – stan wiedzy i plany działań”. Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN 10-11 marzec 2017 r.

Płąchocki D., Doboszewski P. 2016. Wykorzystanie konika polskiego w ochronie ptaków obszaru Natura 2000 Błota Rakutowskie. Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Białowieskiego Parku Narodowego "Wykorzystanie konika polskiego w ochronie przyrody". Białowieża, 22–24 czerwca 2016 r.

Płąchocki D., Doboszewski P., Węcławek D. 2016. Działania ochrony czynnej na Obszarze Natura 2000 „Żwirownia Skoki”. Seminarium popularnonaukowe „Ochrona przyrody i dziedzictwa kulturowego Doliny Dolnej Wisły. Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz Eko-Centrum Heliantus. Chrystkowo 28-29 października 2016 r.

Wołczuk K., Nowakowska J., Płąchocki D., Kakareko T. 2015. Histological, histochemical and ultrastructural analysis reveals functional division of the oesophagogastric segment in freshwater tubenose goby Proterorhinus semilunaris Heckel, 1837. Zoomorphology, Vol. 134 no. 2

Puchałka R., Płąchocki D. 2014. Natural vegetation of acidophilous oak forest and Scots pine, Douglas fir and beech plantations in the Dąbrowa Krzymowska nature reserve (Piaskowa Forest). Sylwan 158(3): 212-220.

Kobak J., Jermacz Ł., Płąchocki D. 2014. Effectiveness of zebra mussels to act as shelters from fish predators differs between native and invasive amphipod prey. Aquat Ecol. 48(4): 397-408.

Płąchocki D., Kakareko T., Zubel P., Poznańska M. 2014. Wpływ zabudowy hydrotechnicznej na faunę bezkręgową dolnej Drwęcy w oparciu o metodę Polskiego Indeksu Biotycznego (BMWP-PL). XXI Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne, Sztutowo-Elbląg-Olsztyn, 8-10 maja 2014 r.

Puchałka R., Płąchocki D., Zubel P. Gugnacka-Fiedor W. 2013. A new site of Malaxis monophyllos (Orchidaceae) in north-west Poland. Chrońmy Przyr. Ojczystą, T. 69 nr 3.

Kobak J., Jermacz Ł., Płąchocki D. 2013. Do zebra mussel colonies provide freshwater gammarids with better protection against predation than other substrata?. 15th International Colloquium on Amphipoda (ICA), Szczawnica, Polska, 2-7 września 2013 r.

Płąchocki D., Poznańska M., Zubel P. 2013. Wykorzystanie metody polskiego indeksu biotycznego (BMWP-PL), jako narzędzia w ocenach oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. Tatrzańskie Warsztaty Bentologiczne: XX Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne, Zakopane, 9-11 maja 2013 r.

Płąchocki D., Kakareko T., Kobak J. 2012. First report on the importance of alien gobiids in the diet of native piscivorous fishes in the lower Vistula River (Poland). Oceanological and Hydrobiological Studies 41: 83-89.

Kakareko T., Płąchocki D., Kobak J., Żbikowski J., Reszkowska K., Poznańska M. 2009. Status of the non-native gobiids in fish communities and food webs of the lower Vistula River (central Poland) 3-5 years after their appearance. XVI International Conference on Aquatic Invasive Species (ICAIS), Montreal, Kanada, 19-23 kwietnia 2009 r.

Kakareko T., Płąchocki D., Kobak J. 2009. Relative abundance of Ponto-Caspian gobiids in the lower Vistula River (Poland) 3-4 years after their appearance. Journal of Applied Ichthyology 25, 647-651.

Skontaktuj się z nami

Pracownia Badań
i Analiz Przyrodniczych

Oszczędzaj  pieniądze i czas współpracując z profesjonalistami.

Telefon

530 731 963

Email

pracownia@pbiap.pl